میلیاردها دلار برای مهندسی زیستی
می 27, 2017
رونمایی از ایسوس ZenBook Flip S باریک ترین لپ تاپ تبدیل پذیر
می 29, 2017

معدن جنسیس بزرگترین کمپانی معدن ابری استخراج بیت کوین

ارزش بیت‌کوین روزبه‌روز بیشتر می‌شود. در حال حاضر، ارز رایج دنیای دیجیتال به بالاترین حد خود رسیده به‌طوری که هر یک کوین بیشتر از 2 هزار و 197 دلار قیمت دارد. این سیر صعودی در طی چند ماه اخیر به‌طور دیوانه‌واری شتاب گرفته است: حدود یک سال قبل هر بیت‌کوین فقط 443 دلار قیمت‌ داشت.

شاید این بهترین خبر برای معدن‌چیان بیت‌کوین باشد. معدن‌چیان بیت‌کوین افرادی هستند که مسئول تولید و ساخت بیت‌کوین‌های جدید هستند. زیرساخت معادن آن‌ها ستون فقرات بیت‌کوین محسوب می‌شود. هر کسی که در زمینه پردازش‌های محاسباتی به‌منظور کمک به فرآیند تراکنش روی شبکه فعالیت می‌کند، به‌عنوان پاداش این فرصت را پیدا می‌کند تا بیت‌کوین استخراج کند.

به بیان ساده‌تر، هر فردی که بتواند به سرپا نگه داشتن و حیات کاری شبکه کمک کند، در عوض این شانس را دارد تا صاحب یک تکه جدید ساخته شده از پول دیجیتالی باشد. به این ترتیب، تمام فرآیند به همراه تجهیزات مناسب فوق‌العاده پرسود و پرمنفعت خواهد بود.

شما می‌توانید مانند خیلی‌های دیگر در حالی که در خانه نشسته‌اید بیت‌کوین استخراج کنید. اما شرکت‌هایی که زمینه فعالیت اصلی آن‌ها استخراج بیت‌کوین است، ارزش بسیار زیادی پیدا کرده‌اند. گفته می‌شود ارزش برخی از این شرکت‌ها به ده‌ها میلیون دلار می‌رسد. شرکت‌های فعال در این حوزه مراکزداده عظیم یا به اصطلاح معدن درست می‌کنند. میزان برقی که این معادن مصرف می‌کنند، فوق‌العاده زیاد است. از طرف دیگر محاسباتی که در آن‌ها صورت می‌گیرد تا طلای دیجیتال استخراج شود، غیرقابل تصور و دور از ذهن است. بهتر است نگاهی داشته باشیم به داخل این معادن جدید دنیای مدرن…

این عکس‌ها مربوط به معدن “جنسیس” است. جنسیس یک شرکت استخراج ابری است و به مشتریان خود اجازه می‌دهد با استفاده از ابر این شرکت بیت‌کوین استخراج کنند؛ بدون این‌که نیازی به خرید تجهیزات سخت‌افزاری خاص و پیچیده داشته باشند.

از نظر فنی می‌توان روی هر کامپیوتری، عملیات حفاری را انجام داد ولی اگر کیت مناسب در اختیار نداشته باشید، این کار اصلا عقلانی و سودآور نخواهد بود. بعضی‌ها برای این‌که شانس خود را افزایش دهند؛ به مخازن خیلی بزرگ می‌پیوندند تا خودشان به ‌تنهایی استخراج کنند ولی مدلی که جنسیس ارائه می‌دهد؛ کاملا متفاوت است.

معادن اولیه این شرکت در کشورهای بوسنی و چین تأسیس شده بود ولی اکثر عملیات آن‌ها در حال حاضر در ایسلند صورت می‌گیرد.

این کشور به دلیل داشتن سه شاخصه کیفی خیلی مهم برای استخراج به خود می‌بالد: هزینه پایین انرژی، ارتباطات بسیار خوب اینترنتی و آب‌وهوای سرد.

شرایط اقلیمی در این زمینه نقش فوق‌العاده مهمی ایفا می‌کند. سخت‌افزاری که در این معادن وجود دارد، حرارت و گرمای وحشتناکی تولید می‌کند و میزان برقی هم که مصرف می‌کند؛ بسیار فراتر از چیزی است که به ذهن‌تان می‌رسد. اگر دمای محیط شما دمای کاملا نرمال و طبیعی باشد؛ مطمئنا هزینه‌های خنک کردن معادن به‌طور قابل توجهی پایین می‌آید و این می‌تواند تفاوت اصلی و اساسی بین از دست دادن سرمایه و سودآوری باشد.

میزان مصرف الکتریسیته جنسیس کاملا چشم‌گیر است. «مارکو استرنگ»، مدیرعامل این شرکت می‌گوید: “هروقت نیاز داشته باشیم شرکت‌های تولیدکننده برق با استفاده از هلیکوپتر امکان حمل‌ونقل ما را فراهم می‌کنند. فکر می‌کنم جنسیس یکی از بزرگ‌ترین واحدهای مصرف‌کننده برق در کل کشور باشد.”

استرنگ اضافه می‌کند: “فرض کنید هزینه تمام شده برق برای شما یک عدد خیلی خوب باشد. در این‌صورت بدون درنظر گرفتن هزینه‌های دیگر، هر بیت‌کوین تقریبا 260 دلار قیمت خواهد داشت. در حالی‌که این رقم هم‌اکنون معادل 2 هزار و 197 دلار است.”

ولی علاوه بر هزینه برق، هزینه‌های زیاد دیگری هم وجود دارد. هزینه‌هایی مانند سخت‌افزار، تولید و کارمندان. استرنگ در این‌باره می‌گوید: “هم‌اکنون سوددهی ما از 20 درصد بالاتر رفته است ولی 20 درصد معمولا برای برنامه‌های بلند مدت قابل قبول است چون هیچ‌کس نمی‌داند چه آینده‌ای در پیش رو داریم و سخت‌افزارهایی که الان تهیه می‌کنیم ممکن است در آینده به کارمان نیاید چون بیت‌کوین و سایر پول‌های رایج با چیزی که در شرایط فعلی می‌بینیم فرق خواهد داشت.”

علاوه بر این، موضوع اعتماد و اطمینان بحث مهمی در زمینه استخراج ابری است. مشتریان هیچ‌وقت به شکل واقعی سخت‌افزارهای حفاری را نمی‌بینند یا نمی‌توانند مالک آن‌ها شوند. در این حالت موضوعی مانند کلاه‌برداری خطر محتمل خواهد بود.

مشتریان نمی‌توانند مالک تجهیزات معدن خودشان باشند. فقط می‌توانند از شرکت‌های دیگر عکس بگیرند، با فوتوشاپ روی آن‌ها کار کنند و وانمود کنند که صاحب این دستگاه‌ها هستند.

شرکت جنسیس فقط در زمینه استخراج بیت‌کوین کار نمی‌کند. نوع دیگری از پول دیجیتالی به‌نام Etherum وجود دارد که در این شرکت استخراج می‌شود. این پول از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند که به‌صورت خودکار خودشان را اجرا می‌کنند، پشتیبانی می‌کند.

قیمت Etherum در حال حاضر معادل 160 دلار است.

در این عکس بخشی از تجهیزات سخت‌افزاری جنسیس را مشاهده می‌کنید. بیشتر از 10 هزار GPU در یک اتاق مشغول استخراج هستند.

فکر می‌کنید کار کردن در چنین محیطی چه حال‌وهوایی دارد؟ مدیر فنی این شرکت می‌گوید: “کار کردن در معدن بیت‌کوین واقعا وحشتناک است.”

او اضافه می‌کند: “شما دائما توسط ماشین‌هایی که همیشه در حال فریاد زدن بر سرتان هستند، محاصره شده‌اید. درست مثل این‌که دائما به بلند شدن و فرود آمدن جت روی باند فرودگاه گوش کنید. علاوه بر سروصدا، گرما نیز یک فاکتور عذاب‌آور دیگر است. در بخش‌هایی از معدن درجه حرارت به 40 تا 50 درجه سانتیگراد می‌رسد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.