کنفرانس توسعه دهندگان اپل WWDC 17
ژوئن 6, 2017
خرید یاهو توسط ورایزن رسما تأیید شد
ژوئن 10, 2017

ساخت نیروگاه‌ خورشیدی ۱۰ مگاواتی توسط یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی با طراحی و مهندسی محققان ایرانی برای نخستین بار در کشور با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی می‌شود.

محمدصادق نیکنام، مجری پروژه “طراحی نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی” درباره این پروژه اظهار کرد: در حال انجام طراحی و ساخت نیروگاه خورشیدی با توان تولید ۱۰ مگاوات برق متصل به شبکه هستیم که بر اساس توافقات و طی قراردادی ۲۰ ساله دولت این برق را خریداری می‌کند؛ این نخستین پروژه‌ای است که به طور کامل یک شرکت دانش بنیان داخلی، طراحی و ساخت نیروگاه را در داخل کشور انجام می‌دهد.
وی ادامه داد: البته نیروگاه‌های مگاواتی دیگری در کشور وجود دارد، اما پیمانکاران و طراحان خارجی کارهای مربوط به آن را انجام داده‌اند. همچنین یکی از ویژگی‌های مهم این پروژه این است که موسسات معتبر بین‌المللی در حوزه استاندارد طراحی، فرآیند مهندسی پروژه را تضمین کیفیت کرده‌اند؛ یعنی این شرکت دانش‌بنیان شرایط قابلیت دریافت تضمین کیفی از موسسات بین‌المللی را داشته است.
نیکنام با بیان اینکه پروژه آغاز شده و مراحل مقدماتی را طی می‌کند، گفت: این نیروگاه خورشیدی در استان فارس راه‌اندازی می‌شود و زمان‌بندی برای انجام پروژه ۹ ماه است، تاسیس این نیروگاه در مقیاس بزرگ تنها با سرمایه‌گذاری داخلی انجام می‌شود. همچنین در این نیروگاه تجهیزاتی همچون پنل و اینورتر از سازندگان خارجی تامین شده، اما تمامی مراحل طراحی و مهندسی آن با توان بومی و در سطح استانداردهای بین‌المللی انجام می‌شود.
مجری طرح خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود تا دو سال آینده تمام تجهیزات نیروگاه‌های خورشیدی نیز به صورت بومی در کشور تولید شود.

تلاش محققان کشور برای تکمیل زنجیره تولید سلول‌های خورشیدی

پژوهشگران پارک علم و فناوری استان فارس در تلاش هستند تا زنجیره تولید ویفر سیلیکونی را به عنوان پایه اصلی سلول‌های خورشیدی در کشور بومی‌سازی کنند که به گفته آنها تا پایان امسال فاز آزمایشگاهی آن به پایان خواهد رسید.

ویفر زیر لایه اصلی سلول خورشیدی است و ویفر خام از عنصری به نام سیلیکون ساخته می‌شود. در طی این پروسه یک دانه کریستال بر روی یک میله نصب شده و این میله در سیلیکون مذاب غوطه‌ور خواهد شد. در فواصل زمانی مناسب این میله بالا آورده شده و پس از چرخاندن مجددا در سیلیکون مذاب قرار می‌گیرد.
این محصول در کشور وارداتی است و محققان یکی از شرکتهای دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان فارس از سال‌ها قبل پروژه‌ای را در زمینه بومی‌سازی ویفر سیلیکونی اجرایی کرده‌اند.
مجتبی تقی‌پور، مجری طرح در گفت‌وگو با ایسنا، عنوان این پروژه را «تولید ویفر سیلیکونی» دانست وگفت: ویفر سیلیکونی در تولید سلول‌های خورشیدی کاربرد دارد.
وی با اشاره به وضعیت تولید این محصول در کشور، خاطر نشان کرد: در حال حاضر پایه اصلی تولید سلول‌های خورشیدی موجود در کشور وارداتی است؛ چراکه تولید این محصول دارای یک زنجیره طولانی است که بخش عمده‌ای از این زنجیره در ایران موجود نیست.
تقی‌پور ادامه داد: ما با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری اقدام به بومی‌سازی فناوری تولید این بستر کردیم تا بتوانیم ماده پایه پنل و سلول‌های خورشیدی را که ویفر سیلیکونی است، در کشور تولید کنیم.
مجری طرح با اشاره به ویژگی‌های ویفرهای تولیدی این شرکت دانش‌بنیان، یادآور شد: ویفری که در این پروژه در دستور کار تولید داریم، از نوع Single Cristal (تک کریستال) است.
وی Single Cristal را بلورهای سیلیکونی منظم و در یک جهت در سلول‌های خورشیدی دانست و ادامه داد: این روش موجب شده است تا تولید پنل‌های خورشیدی با پیچیدگی همراه باشد.
تقی‌پور با بیان اینکه در این طرح از نانو فناوری استفاده شده است، اظهار کرد: زمانی که ویفر به سلول تبدیل می‌شود، از نانو فناوری بهره بردیم.
این محقق در خصوص وضعیت تولید این محصول دانش‌بنیان، گفت: فاز آزمایشگاهی تولید شمش تمام این محصول تا پایان سال جاری به پایان خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.