چند دلیل برای توجه به کارمندان
ژوئن 28, 2017
نمایشگر دو طرفه جالبِ ال جی
جولای 1, 2017

گوگل در دنیای کامپیوترهای کوانتومی تحول ایجاد می کند

اسپیدان – چیپ ۴۹ کیوبیتی گوگل، این امکان را می‌سازد که سیستم‌های مبتنی بر ۴۹ کیوبیت ساخته شوند، و سپس مسائلی را حل کنند که برای کامپیوترهای فعلی بسیار دور از دسترس هستند.
شرکت گوگل که در عرصه کامپیوترهای کوانتومی پیشروست، همچنان در این زمینه در تکاپوست و به نظر می‌رسد که به زودی بتواند به یک موفقیت چشمگیر در این زمینه دست یابد.

به گزارش اسپیدان  به نقل از بیزنس اینسایدر، هر چند پردازنده‌های ۲۰ کیوبیتی این شرکت در حال پشت سرگذاشتن مراحل آزمایشی خود هستند، اما مطابق برنامه‌های از پیش تعیین شده، گوگل درصدد آن است که تا پایان سال ۲۰۱۷ پردازنده‌های ۴۹ کیوبیتی را نیز کاملاً آماده فعالیت عملیاتی نماید.
شایان ذکر است که در حال حاضر قوی‌ترین چیپ های این شرکت ۹ کیوبیتی هستند که از سال ۲۰۱۵ میلادی عملیاتی شده‌اند.

به گفته کارشناسان، مطابق منطق کامپیوترهای دیجیتال سنتی، هر بیت در واقع ظرفیت یک محتوای باینری را دارد که می‌تواند تنها صفر و یا یک باشد، همانند لامپی که تنها دو حالت ممکن برای آن متصور است: “روشن” یا “خاموش”.

اما تفاوت اساسی در کامپیوترهای کوانتومی این است که بر مبنای quantum bits یا qubits کار می‌کند. در این مود، یک کیوبیت می‌تواند همزمان، هر دو حالت صفر و یک را داشته باشد. به نظر متخصصین، همین امر، امکان ترکیب و نیز محاسبات بیشتری را به پردازنده می‌دهد و در نتیجه، به شدت توان کامپیوترها را بالا می‌برد.

گفتنی است که موضوع فناوری مربوط به کامپیوترهای کونتومی مدت‌ها فقط در دانشگاه‌ها و محافل آکادمیک مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما به تازگی دامنه این موضوع به شرکت‌های تکنولوژی و نیز بازار کشیده شده و رقابت بر سر آن نیز در حال شکل‌گیری است.

مطابق جزئیات این اخبار، چیپ ۴۹ کیوبیتی گوگل، این امکان را فراهم می‌سازد که سیستم‌های مبتنی بر ۴۹ کیوبیت ساخته شوند و سپس مسائلی را حل کنند که برای کامپیوترهای فعلی بسیار دور از دسترس هستند.
گوگل، رسیدن به چنین هدفی را امتیازی بسیار بزرگ و برتری بی‌سابقه می‌داند.
به گفته گوگل، هر چه به این هدف نزدیک‌تر شویم، میزان خطا در سیستم نیز به شدت کاهش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.