راه‌اندازی سیستم‌ها توسط HPE برای Ai
نوامبر 18, 2017
تعرفه‌های جدید اینترنت در ایران همراه با ارزانترین و گران‌ترین اینترنت در کشورهای دنیا
نوامبر 21, 2017

استانداردهای کابل کشی شبکه


در این مقاله به اهمیت رعایت استانداردهای لازم در کابل کشی شبکه های کامپیوتری خواهیم پرداخت و اصول کابل کشی استاندارد در خدمات پسیو شبکه سازمان را مورد بررسی قرار خواهیم داد. با افزایش پروژه های راه اندازی شبکه در سازمان‎ها ، مدیران بهتر است با استانداردهای خدمات پسیو و کابل کشی شبکه شرکت‎های ارائه دهنده این نوع خدمات آشنایی کافی داشته باشند.

در چند سال اخیر به دلیل حرکت سازمان‌ها به سمت اتوماسیون سازی و یکپارچگی اداری ، نیاز به راه‌اندازی شبکه‌های کامپیوتری بسیار بیشتر از قبل احساس می‌شود و روز به روز به تعداد شرکت‌هایی که اقدام به پیاده سازی و کابل کشی شبکه در سازمان خود می‌کنند افزوده می‌شود. در سازمان‌هایی که سیستم اداری مکانیزه‌ای در جریان است، کیفیت کابل کشی در شبکه نقش بسیار مهمی در یکپارچگی و استاندارد سازی شبکه سازمان ایفا می‌کند و اگر در مراحل ابتدایی راه اندازی، سیم کشی شبکه غیراستانداردی انجام بگیرد، نه تنها بازدهی شبکه را پایین می‌آورد، بلکه به دلیل کوتاهی در رعایت استاندارد کابل کشی شبکه، در آینده سازمان را متحمل هزینه‌های سنگینی می‌کند. لذا مدیرانی که قصد دارند در سازمان خود شبکه‌ های کامپیوتری استاندارد و قابل توسعه‌ای راه اندازی کنند، برای راه اندازی و کابل کشی شبکه ‌های کامپیوتری سازمان خود ، می‌بایست در انتخاب یک شرکت خوش سابقه و معتبر حساسیت زیادی به خرج دهند.

دلیل اهمیت استاندارد کابل کشی شبکه

همان‌طور که در قسمت قبل بدان اشاره کردیم، نحوه کابل کشی شبکه تأثیر بسیاری در کیفیت شبکه سازمان دارد و هنگام نصب و پیاده سازی ، اگر اصول کابل کشی شبکه طبق استانداردهای تعیین شده رعایت نشود، علاوه بر افت بازدهی شبکه، خسارت‌های مالی زیادی در آینده برای سازمان به ارمغان می‌آورد! چرا‌که شرکت‌ها و سازمان‌ها همیشه مستعد رشد و توسعه خدمات خود هستند و در آینده نیاز شدیدی به گسترش دادن شبکه‌ های کامپیوتری خود پیدا می‌کنند؛ بنابراین اگر کابل کشی در شبکه و پسیوکاری آن طبق استانداردهای روز انجام نگیرد، شبکه سازمان فاقد پتانسیل و بستر لازم برای توسعه پذیری در آینده می‌باشد و سازمان‌ها می‌بایست هزینه‌های سنگینی را برای نوسازی و یکپارچه ساختن کابل کشی شبکه ‌های کامپیوتری خود متحمل شوند.

لزوم رعایت اصول کابل کشی شبکه


کابل کشی در شبکه باید به گونه‌ای باشد که متناسب با فضای داخلی سازمان باشد و خدشه‌ای در جنبه‌های زیبایی دکوراسیون داخلی اتاق‌ها وارد نکند. کابل کشی شبکه‌ های کامپیوتری نباید منجر به ایجاد فضای زشت در نمای داخلی ساختمان شود و همچنین مزاحمتی برای کارمندان و ارباب رجوع نیز ایجاد نکند. پرسنل سازمان به هیچ عنوان نباید به تجهیزات پسیو شبکه دسترسی راحت داشته باشند و امکان برهم زدن آنها را داشته باشند. به عنوان مثال در سیم کشی شبکه رعایت این نکته بسیار مهم است که سیم کشی‌های شبکه در مسیر رفت و آمد ارباب رجوع و کارمندان سازمان نباشد تا موجب قطعی در شبکه نشود. در بسیاری از شرکت‌ها مشاهده شده است که سیم‌های شبکه بدون هیچ‌گونه محافظتی از بعضی نقاط آویزان شده است و کابل کشی در شبکه به صورت کاملاً غیر حرفه‌ای در بین کارمندان توزیع شده است! بنابراین علاوه بر حفظ دکوراسیون اتاق‌ها، ایمنی و محافظت از کابل‌های شبکه نیز یکی از اصول کابل کشی شبکه‌ های کامپیوتری می‌باشد.

هزینه کابل کشی شبکه برای سازمان‌هایی که با سیم کشی‌های غیرحرفه‌ای مواجه هستند، به مراتب بیشتر از شرکت‌هایی می‌باشد که به تازگی قصد دارند در سازمان خود شبکه راه اندازی کنند. بر همین اساس پیشنهاد می‌کنیماز همان ابتدا به فکر کابل کشی شبکه به صورت حرفه‌ای و استاندارد باشید و از شرکتی خدمات پسیو دریافت کنید که نمونه کارهای خوبی در این زمینه داشته باشد. توجه داشته باشید هر چه قدر که در کابل کشی شبکه ‌های کامپیوتری سازمان خود حساسیت به خرج دهید، پشتیبانی شبکه با بالاترین بازدهی را تجربه خواهید کرد و اختلالات احتمالی شبکه سازمان شما در کمترین زمان ممکن برطرف خواهد شد.

با اجرای کابل کشی در شبکه و پسیوکاری به صورت استاندارد، شبکه بسیار منسجم و منظمی در سازمان پیاده سازی می‌شود که دسترسی به اجزا و تجهیزات آن به سادگی امکان پذیر خواهد بود و در نتیجه کار ترمیم شبکه نیز با سرعت بسیار بالایی قابل انجام خواهد بود. ارائه خدمات پسیو باید طبق استانداردهای مشخصی صورت پذیرد و کارشناسان شرکت خدمات دهنده هنگام نصب و پیاده سازی تجهیزات، می‌بایست دقت زیادی را در ایجاد اتاق سرور، تجهیزات و سیم کشی شبکه سازمان داشته باشند. چراکه اتاق سرورها قلب تپنده شبکه‌ های کامپیوتری سازمان می‌باشد و اگر استاندارد کابل کشی شبکه در نصب تجهیزات آن رعایت نشود، آجر چینی کج در شبکه سازمان اتفاق می افتد.

هزینه کابل کشی شبکه

 


هزینه کابل کشی منوط به چند فاکتور می‌باشد و در مراحل اولیه مذاکرات با شرکت ارائه کننده خدمات شبکه مشخص می‌شود. اولین فاکتوری که در هزینه خدمات پسیو تأثیر زیادی دارد، وسعت پروژه می‌باشد. متراژ و یا مساحت سازمان هر چه بزرگتر باشد، طبیعتاً سیم کشی و داکت کشی‌های بیشتری هم نیاز دارد که به خودی خود، منجر به افزایش هزینه‌های کابل کشی شبکه می‌شود. تعداد تجهیزات مورد نیاز بنا به اهداف، نیازها و محدوده پروژه سازمان توسط کارشناسان شبکه شرکت ارائه خدمات، تعیین می‌شود که با توجه به تعداد تجهیزات بکار رفته در سازمان، هزینه کابل کشی شبکه نیز تغییر پیدا خواهد کرد. مقدار بودجه ای که سازمان قرار است به شبکه ‌های کامپیوتری خود اختصاص دهد نیز در هزینه کابل کشی نیز نقش بسیار پررنگی ایفا می‌کند و یک شرکت‌ ارائه دهنده خدمات پسیو خوش سابقه ، متناسب با مقدار بودجه سازمان برنامه ریزی‌های لازم را برای اجرای هر چه بهتر پروژه انجام می‌دهند.

این مقاله توسط کارشناسان واحد خدمات پسیو شبکهشرکت اسپیدان آماده شده است و همراهان ارجمند جهت بهره‌مندی از مشاوره و درخواست‌های خود در رابطه با خدمات کابل کشی شبکه، می‌توانند به وب‌سایت رسمی اسپیدان مراجعه کنند.

دیدگاه ها بسته شده است