28 میلیارد دستگاه اینترنتی در سال 2021 میلادی در جهان استفاده می‌شود
می 16, 2017
فناوری های جدید گوگل در کنفرانس I/O 2017
می 20, 2017

اچ پی از بزرگترین اَبَر کامپیوتر تک حافظه در جهان پرده برداری کرد که انقلابیست بزرگ با داده ها و رم بی حد و حصر

همانطور احتمالاً می دانید بخش سازمانی HP هم اکنون در حال توسعه ابر کامپیوتری با معماری رایانش نوین است و حالا خبر می رسد که این شرکت یک گام دیگر برای عرضه تجاری آن نزدیک تر شده است.

گفتنی است HP از سال 2014 مشغول مطالعه، تحقیق و توسعه ابر کامپیوتر مورد اشاره بوده از آن با نام «ماشین» یاد می شود و برای عصری که با خیل عظیمی از داده مواجه هستیم، طراحی شده است.

“ماشین” در واقع از نوع تازه ای حافظه برخوردار است که می تواند مقدار بسیار زیادی از داده را ذخیره کرده و بی درنگ آنها را آنالیز کند. نمونه آزمایشی و پروتوتایپ ابر رایانه مذکور که هم اکنون توسط HPE تولید شده، حافظه ای با ظرفیت 160 ترابایت دارد.

 

 

اما کمپانی سازنده انتظار دارد تا ظرفیت مموری های نوینش را بسیار بالاتر از مقدار کنونی برده و ماشینی تولید کند که به 4096 یوتابایت (هر یوتابایت معادل با 10 به توان 24 بایت است) فضا دسترسی داشته باشد که این مقدار 250 هزار برابر بیشتر از کل داده ایست که در حال حاضر در دنیا ذخیره شده است.

«مگ وایتمن»، مدیر عامل اجرایی کمپانی در این باره گفته است که «ماشین» قادر است «هر سند پزشکی دیجیتالی مربوط به هر شخص روی کره زمین، تمام داده های فیسبوک، همه سفرهای اتومبیل های خودران گوگل و هر داده ای از اکتشافات فضایی» را در خود ذخیره کرده و آنها را آنالیز کند.

همچنین گفتنی است کمپانی سازنده در مسیر توسعه «ماشین» با مایکروسافت همکاری کرده تا سیستم عاملی تازه مبتنی بر لینوکس را برای آن بنویسند. علاوه بر آن لازم به ذکر است ابر کامپیوتر مذکور از چیپ های ARM به عنوان پردازنده های اصلی بهره می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.