خرید یاهو توسط ورایزن رسما تأیید شد
ژوئن 10, 2017
سرویس قبله یاب Ramadan Hub گوگل
ژوئن 12, 2017

تولید نخستین آهنربای دو بعدی توسط دانشمندان که منجر به ساخت کامپیوترهای کوانتومی قدرتمندتر می شود

حتماً تاکنون در مورد گرافن شنیده اید. ماده ای شگفت انگیز با ضخامتی فوق باریک که تنها از یک لایه اتم کربن تشکیل شده و از گرافیت مشتق می شود. حالا محققان دانشگاه واشنگتن و MIT موفق به توسعه نازک ترین آهنربای تولید شده به دست انسان شده اند.

گفتنی است ضخامت آهنربای مورد اشاره به قدری کم است که می توان آن را به عنوان نخستین آهنربای دو بعدی دنیا شناخت که ضخامت آن را تنها یک اتم تشکیل می دهد. این محصول تازه از آن جهت به صورت دو بعدی کارآمد است که الکترون ها قادر هستند تنها روی صفحه متشکل از اتم ها حرکت کنند؛ درست همانند مهره ها روی صفحه شطرنج.

لازم به اشاره است تاکنون هیچ آهنربای سه بعدی نتوانسته بود پس از تبدیل شدن به یک صفحه اتمی تنها، خاصیت مغناطیسی خود را حفظ کند.

اما شاید با از خود بپرسید تولید یک آهنربای دو بعدی چه اهمیتی خواهد داشت؟ باید گفت که محصول توسعه یافته در آینده می تواند در ساخت کامپیوترهای کوانتومی قدرتمندتر مورد استفاده قرار گیرد. بنابر گفته «Xiaodong Xu»، یکی از اساتید دانشگاه واشنگتن، «در واقع آهنرباها کاربردی حیاتی در فناوری های مرتبط با ذخیره سازی اطلاعات و حسگرها خواهند داشت. به عنوان مثال می توان از آنها در ساخت هارد دیسک های مدرن بهره برد.»

ناگفته نماند نخستین آهنربای دو بعدی دنیا از طریق فرآیندهای صورت گرفته روی ماده فرومغناطیسی کروم (III) یدید مشتق شده است. نکته قابل توجه این است که امواج مغناطیسی تولید شده توسط آهنربا، زمانی که ضخامت لایه ها به دو اتم می رسد از بین می روند و موقعی که ضخامت به سه اتم رسید، دوباره ظاهر می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.