مدیریت بیل گیتسیِ ایمیل ها
ژوئن 13, 2017
ایران ۱۸ رتبه‌ در حوزه دانش و فناوری رشد کرد
ژوئن 20, 2017

قدرتمند ترین مدل iMac Pro اپل

اپل هفته گذشته قوی ترین کامپیوتر رومیزی خود تا به امروز را به نام iMac Pro معرفی کرد و وعده داد که از ماه دسامبر، مدل پایه آن را با قیمت 49999 دلار به دست کاربران علاقه مند می رساند. طبیعتاً این مدل پایه از سخت افزار فوق العاده قدرتمندی همچون پردازنده 18 هسته ای، 128 گیگابایت حافظه رَم ECC، چهار ترابایت SSD و کارت گرافیت 16 گیگابایتی بی بهره است و اپل هم هنوز قیمت بالاترین مدل iMac Pro را اعلام نکرده.

حال وب سایت ZDNet در تحلیلی جالب توجه و بر اساس قیمت و مشخصات سخت افزاری مدل پایه، اختلاف قیمت قطعات در بازار، و رویه قیمت گذاری اپل در محصولات قبلی، توانسته قیمت قوی ترین iMac Pro را برآورد نماید که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

پردازنده اصلی

اپل مدل دقیق پردازنده 18 هسته ای زئون در قوی ترین مدل iMac Pro را مشخص نکرده، اما می توان مدل Xeon E5-2697 را در نظر گرفت. مدل پایه این محصول به پردازنده 8 هسته ای 419 دلاری مجهز شده و پردازنده 18 هسته ای فوق هم 2282 دلار قیمت دارد. با این حال طبق رویه قیمت گذاری پیشین اپل در محصولات مختلف، این ارتقاء پردازنده حدود 75 درصد بیشتر از اختلاف قیمت خود سخت افزار در هزینه نهایی تأثیر دارد و بنابراین می توان حدود 4000 دلار افزایش قیمت را برای آن در نظر گرفت.

حافظه رَم

کیت های 32 گیگابایتی و 128 گیگابایتی حافظه رَم از نوع ECC DDR4-2666 در حال حاضر به ترتیب حدود 400 و 1900 دلار قیمت دارند. با این حال سابقه پیشین قیمت گذاری اپل در iMac نشان می دهد که ارتقاء رَم در این محصولات، حدود 80 درصد بیشتر از اختلاف قیمت سخت افزار برای کاربر هزینه در پی دارد. این موضوع، افزایش قیمت 2700 دلاری را بین مدل پایه و قوی ترین مدل iMac Pro به وجود می آورد.

کارت گرافیک

از آنجا که قیمت محصولات سری Pro Vega هنوز از سوی کمپانی AMD مشخص نشده، وب سایت ZDNet از اختلاف قیمت بین کارت گرافیک انویدیا GTX Titan X با 6 و 12 گیگابایت حافظه گرافیکی استفاده کرده. با احتساب 80 درصد افزایش قیمت اپل روی اختلاف هزینه سخت افزاری، انتظار می رود کارت گرافیک Radeon Pro Vega با 16 گیگابایت حافظه گرافیکی HBM2 حدود 2000 دلار به قیمت محصول اضافه کند.

حافظه SSD

اپل در مک بوک پرو از SSD های M.2 ساخت سامسونگ استفاده کرده و با اتخاذ رویکردی مشابه، افزایش حافظه داخلی iMac Pro از یک به چهار ترابایت، هزینه ای حدود 3600 دلار را روی دست کاربر خواهد گذاشت.

مجموع

هزینه ارتقاء قطعات مدل پایه مک پرو به مشخصات سخت افزاری قوی ترین مدل را می توان به صورت زیر جمع بندی کرد:

  • مدل پایه آی مک پرو: 4999 دلار
  • ارتقاء به پردازنده 18 هسته ای: 4000 دلار
  • ارتقاء به 128 گیگابایت رَم: 2700 دلار
  • ارتقاء کارت گرافیک Pro Vega با 16 گیگابایت حافظه گرافیکی: 2000 دلار
  • راتقاء به چهار ترابایت SSD داخلی: 3600 دلار

با این حساب، برآورد قیمت نهایی بالاترین مدل iMac Pro معادل 17299 دلار خواهد بود. توجه داشته باشید که این قیمت کاملاً تخمینی است، ولی باز هم برای یک کامپیوتر دسکتاپ رقم فوق العاده زیادی محسوب می شود. کاربران حرفه ای اکوسیستم اپل که به دنبال یک ورک استیشن همه کاره می گردند را می توان مخاطب اصلی این دستگاه در نظر گرفت، اما این قشر هم انتخاب سختی بین iMac Pro و مک پروی ماژولاری که طی ماه های آتی توسط اپل معرفی می گردد، پیش رو خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.