راهنمای جامع خرید لپ‌ تاپ
جولای 17, 2017
فاز سوم شبکه ملی اطلاعات درالکامپ و ادغام تله کام والکامپ
جولای 19, 2017

آنچه از آینده‌ صنعت هوش مصنوعی انتظار می رود

هوش مصنوعی، تکنولوژی که به سیری قدرت می‌دهد، جادویی که ماشین‌های بدون سرنشین را به حرکت درمی‌آورد و اصطلاحی که احتمالا بارها در مورد آن شنیده‌اید؛ اما معنای آن چیست؟

هوش مصنوعی مجموعه‌ای از برنامه‌های کامپیوتری است که تلاش می‌کنند فعالیت‌های مغز انسان را تکرار کنند. در حال حاضر، این برنامه‌ها تنها می‌توانند اعمال بسیار خاصی انجام دهند.

هوش مصنوعی چیست؟

یک سیستم هوش مصنوعی (AI) حتی می‌تواند انسان‌ها را در بازی پیچیده و قدیمی گو، شکست دهد. تعداد زیادی از این سیستم‌های هوش مصنوعی در حال توسعه هستند و بعضی از آن‌ها واقعا در انجام کار خود بسیار خوب عمل می‌کنند. سیستم‌های AI در عملکرد شبیه به مغز انسان هستند. تصور کنید هوش مصنوعی به دنبال تشخیص گربه در یک تصویر است. این کار برای شما آسان است، اما برای هوش مصنوعی کاری دشوار خواهد بود؛ چرا‌که باید همه اطلاعاتی که بین چشم‌ها و مغز شما توسط نورون‌ها جابه‌جا می‌شود، شبیه‌سازی کند. سیستم‌های AI نیاز به آموزش دارند؛ چرا که باید برای آن‌ها مقیاس تعریف شود، با تغذیه اطلاعات بیشتر، این مقیاس‌ها دقیق‌تر می‌شوند و نتیجه‌ای که حاصل می‌شود به جواب درست نزدیک خواهد بود. آموزش هوش مصنوعی نیاز به پردازش‌های زیاد کامپیوتری دارد تا در نهایت یک جواب بله یا خیر داشته باشد. آموزش کامل سیستم به‌وسیله تعریف مقیاس‌های بیشتر، نتیجه مطلوبی در پی خواهد داشت.

اوج‌گیری هوش مصنوعی

در یک مسابقه، محققان هوش مصنوعی را در چالش‌هایی برای شناسایی درست عکس‌ها، در مقابل انسان‌ها قرار دادند. در سال ۲۰۱۲، انسان‌ها معمولا قادر به شناسایی محتوای عکس‌ها با دقت حدود ۹۵ درصد بودند و کامپیوترها با توجه به گزارش SunTrust، قادر به شناسایی محتوای حدود ۷۴ درصد از عکس‌ها بودند. اما در سال ۲۰۱۵، رایانه‌ها به دقت ۹۶ درصد رسیدند و برای اولین بار به‌طور رسمی انسان‌ها را مغلوب کردند. بنا بر گزارش SunTrust، این قضیه را باید انفجار بزرگ هوش مصنوعی نامید. انفجار بزرگ AI توسط برخی از الگوریتم‌های جدید امکان‌پذیر شد؛ این الگوریتم‌های جدید، روش‌های بهتر آموزش سیستم‌های AI را ممکن کردند تا ساختن هوش مصنوعی، سریع‌تر و ارزان‌تر شود.

سیستم‌های AI نیازمند تعداد زیادی نمونه از دنیای واقعی هستند تا به‌خوبی آموزش ببینند، مثلا تعداد زیادی تصاویر گربه به هوش مصنوعی معرفی می‌شود تا الگوریتم‌های سیستم توانایی یافتن پاسخ‌های صحیح را داشته باشد. الگوریتم‌های جدید که منجر‌ به انفجار بزرگ شدند، سیستم‌های AI را با تعداد کمتری نمونه آموزش می‌دهند. جمع‌آوری نمونه‌های کافی برای آموزش یک سیستم هوش مصنوعی هزینه بالایی داشت، اما پس از انفجار بزرگ بسیار ارزان‌تر شد. پیشرفت در قدرت پردازش و ذخیره‌سازی ارزان نیز کمک بزرگی در این راه بود.

از زمان انفجار بزرگ هوش مصنوعی، گام‌های بزرگی در تکنولوژی AI برداشته شده است. تسلا، گوگل، اپل و بسیاری از شرکت‌های خودروساز سنتی به دنبال استفاده از سیستم‌های AI برای راندن خودروهای بدون سرنشین بوده‌اند. گوگل، اپل و آمازون در ارائه نرم‌افزارهای دستیار شخصی هوشمند پیشتازانه عمل کرده‌اند. طبق گزارش SunTrust، برخی از شرکت‌ها حتی روی راه حل‌های مراقبت بهداشتی مبتنی بر AI کار می‌کنند که می‌تواند برنامه‌های درمان را بر اساس تاریخچه سلامت بیمار شخصی‌سازی کند.

هوش مصنوعی در زندگی روزمره

تکنولوژی AI می‌تواند ساده باشد، تا حدی که سیستم ایمیل شما را هوشمندانه مدیریت کند؛ همچنین می‌تواند طول عمر شما را نیز افزایش دهد یا در محیط‌های صنعتی انجام کار شما را بر عهده بگیرد و شاید روزی به کار سربازانی که در سرتاسر جهان در حال جنگیدن هستند، پایان دهد.

SunTrust، در گزارش خود توانایی تغییر هوش مصنوعی در هر صنعت را اذعان می‌کند. حرکتی که اکنون شاهد آن هستیم، فقط آغاز راه است. با افزایش پیشرفت‌های هوش مصنوعی، گیت‌های امنیتی تنها با اسکن صورت شما دیگر نیازی به مدارک هویتی نخواهند داشت یا پزشکان می‌تواند مشاوره خود را از طریق تلفن همراه شما انجام دهند.

بدون شک AI فرصت بزرگی برای سرمایه‌گذاری است. SunTrust تخمین می‌زند ارزش کسب و کار AI تا سال ۲۰۲۰ حدود ۴۷.۲۵۰ میلیارد دلار خواهد بود. انویدیا، بازیگر بزرگ حوزه AI، به لطف سخت‌افزار GPU و پلت‌فرم نرم‌افزاری CUDA، کمی محافظه‌کارانه‌تر در مورد این رقم‌ها صحبت می‌کند و بر این باور است که AI یک کسب و کار ۳۰ میلیارد دلاری است که چهار برابر اندازه فعلی انویدیا ارزش دارد. در مورد هوش مصنوعی برخی از شرکت‌ها پیشرو هستند که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • انویدیا: این شرکت، پردازنده‌ی گرافیکی تولید می‌کند که ستون فقرات سرعت بخشیدن به فرآیندهای AI است و همچنین در حال توسعه نرم‌افزار استاندارد صنعتی CUDA است که برنامه نویسان را قادر می‌سازد از سخت‌افزار این شرکت استفاده کنند. فرهنگ سازمانی نوآورانه سال‌ها است که عامل پیشرفت شرکت بوده است.
  • گوگل: گوگل در تحقیقات AI همواره از پیشتازان بوده است. سیستم آلفا گو به دلیل پیروزی در بازی پیچیده چینی گو، برای مدت‌ها تیتر اخبار بود؛ اما این کمپانی همچنین روی اتومبیل‌های بدون راننده، دستیار‌های هوشمند و موارد بسیار دیگری کار می‌کند. این کمپانی به‌تازگی آنچه را که واحد پردازش تنسور (TPU) می‌نامد، توسعه داده است که موج بزرگی در بازارهای سخت‌افزاری AI ایجاد می‌کند.
  • اینتل: این شرکت عمدتا بر تولید پردازنده‌ متمرکز است که برای آموزش سیستم‌های AI مناسب نیست؛ اما پس از آموزش، از این پردازنده‌ها برای اجرای سیستم‌های AI استفاده می‌شود؛ همچنین پردازنده‌های این شرکت، هسته اغلب سرورها و رایانه‌هایی که نرم‌افزار AI را اجرا می‌کنند، تشکیل می‌دهد.
  • آرم: طبق گزارش SunTrust، این سازنده تراشه که در سال ۲۰۱۶  توسط سافت‌بانک خریداری شد، به دنبال آوردن هدایت AI به سمت مصرف‌کننده است. این شرکت با تولید تراشه‌های کم‌مصرف، در تلاش است تا AI را از ابرهای بالقوه ناامن بیرون آورد و به‌طور مستقیم با کاربران ارتباط دهد.
  • کوالکام: مانند آرم، کوالکام در حال کار روی نسخه‌های کوچک سیستم‌های AI است. این شرکت به دنبال ساخت تراشه برای دیگر دستگاه‌های متصل به اینترنت‌ اشیاء هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.