سود اپل با جذابیت‌ آیفون 10 X
نوامبر 4, 2017
دیتاسنترهای داخلی در کشور
نوامبر 7, 2017

راهنمای حفظ امنیت سایبری در محل کار

اگر وارد مکانی با وای فای رایگان می‌شوید، اطمینان حاصل کنید که شبکه‌ای که به آن وصل شده‌اید، امن است.

 

در حالی که ماه اکتبر، ماه آگاهی سایبری را پشت سر گذاشتیم اما قصد داریم تا در این مقاله مسائل مربوط به امینت سایبری که در طول تمام سال زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد را یادآور شویم. ما امروز بهترین روش‌ها برای برقراری امنیت در یک مجموعه‌ کاری را متذکر می‌شویم.

اگر که کارمندان یک مجموعه مسئولیت برقراری امنیت در شرکت را ندارند پس علت نگرانی و پریشانی کارمندان معمولی در این‌باره چیست؟ پاسخ این موضوع کاملا مشخص و واضح است؛ حتی اگر شما در بخش IT یک مجموعه در حال فعالیت نباشید اما امنیت سایبری بخشی از کار شما است و هر اشتباه کوچکی از سوی شما می‌تواند کل مجموعه را درگیر کند و آسیب‌های غیر قابل جبرانی را به بار آورد.

برای اشخاصی که در محیط های بزرگ کاری مشغول به فعالیت هستند، بهترین قدم برای شروع دنبال کردن راه‌های امنیتی است که در بخش‌های IT اجرا می شود. اگر کمپانی شما تیم IT یا مشاورانی به همین منظور ندارد، بدان معنی نیست که شما نباید نگران امنیت سایبری باشید و خطری شما را تهدید نمی کند. تفاوتی ایجاد نمی کند که کمپانی شما کوچک است یا بزرگ، افراد زیادی در آنجا مشغول هستند یا افراد بسیار کمی، تنها چیزی که اهمیت دارد برقراری امنیتی است که بایستی مورد توجه قرار گیرد و ما در ادامه به مهم‌ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

 

 • مراقب کلمات عبور باشید

ما این مسئله را می‌دانیم که هنگام کار مشغله بسیار است و شما نمی‌توانید مدام فکر خود را مشغول کارهای جزئی و حاشیه‌ای کنید. اغلب برای تمام کاربران یافتن کلمات عبور دشوار، پیچیده و کاری حوصله سر بر و به خاطر سپردن آنها چندین برابر سخت‌تر است. با این حال نباید فراموش کرد که به اشتراک گذاشتن کلمات عبور یا نوشتن آنها در یک دفترچه یادداشت برای کسی که آن ها را می بیند راهی فوق‌العاده آسان برای به خطر انداختن شرکت یا داده‌های شخصی ما است.
اما چه کاری را می توان انجام داد؟ شما می‌توانید برای این کار از یک نرم افزار مدیریت کلمات عبور استفاده کنید که می‌تواند به امن نگاه داشتن کلمات عبور و البته حفظ آنها کمک بسزایی کند.

 • از وای.فای امن استفاده کنید

مهم نیست که شما در چه صنعتی مشغول به کار هستید، اما به احتمال زیاد تا به حال بسیاری از کارهای خود را خارج از دفتر خود انجام داده اید. اینطور نیست؟ امروزه وای.فای به یکی از ضروری‌ترین‌های زندگی ما تبدیل شده است و مکان هایی مختلفی از ایستگاه‌های پمپ بنزین و گاز تا کافی‌شاپ ها و فرودگاه ها این خدمات را به مشتریان خود ارائه می دهند. بدیهی است که هر شخصی به وای فای رایگان علاقه نشان دهد و آن را بی‌استفاده نگذارد.
کاملا درست است اما همیشه همین محبوبیت‌ها است که مشکل ساز می‌شود و کاربران وای.فای بایستی هنگام استفاده از وای.فای‌های عمومی بیشتر احتیاط نمایند.

اگر وارد مکانی با وای فای رایگان می‌شوید، اطمینان حاصل کنید که شبکه‌ای که به آن وصل شده‌اید، امن است. ارائه دهندگان خدمات وای.فای اغلب اطلاعات وای.فای را بر روی دیوار می‌چسبانند یا شما می تواند اطلاعات را از آنها بپرسید. از امن بودن وای فای اطمینان حاصل کنید و فریب مجرمان و افراد بدخواه را نخورید. بهتر است هنگام اتصال به وای.فای از وی.پی.ان شرکت خود استفاده کنید و از انجام کارهای حساس یا معاملات مالی بپرهیزید.

از سویی دیگر، وای.فای شرکت و محل کار شما می تواند مورد هدف مجرمان قرار گیرد. کسب و کارهای بزرگ بایستی موارد امنیتی را برای امنیت وای فای خود در نظر بگیرند و ایمن سازی آن را جدی بگیرند. در ادامه به چند نکته برای امنیت بیشتر وای.فای اشاره خواهیم کرد:

 1.   شبکه خود را با یک رمز عبور قوی محافظت کنید؛
  اجازه‌ دسترسی به وای.فای را تنها به کارمندانی که به آن نیاز دارند، بدهید؛
  اگر افراد بسیاری از وای.فای شرکت شما استفاده می‌کنند، یک شبکه‌ مهمان را تنظیم کنید و دسترسی به زیرساخت های حیاتی خود را محدود سازید؛
 •  USBهای غیر مطمئن استفاده نکنید

اگر شما یک USB را در پارکینگ دفتر خود پیدا کنید چه کاری را انجام می‌دهید؟ متاسفانه تحقیقات نشان داده است که اکثر افراد آنها را به کامپیوترهای خود متصل می‌کنند که این موضوع می تواند برای کمپانی‌ها خطرآفرین باشد.
دلیل پرخطر بودن یک USB پیدا شده و ناشناس این است که شما نمی‌دانید چه چیز ممکن است درون آن باشد؟ USB ممکن است حاوی بدافزاری باشد که می‌تواند سبب آسیب جدی به شبکه شرکت یا دستگاه فیزیکی شما شود.

 • از حملات فیشینگ جلوگیری کنید

هیچ شرکت بزرگ و کوچکی در برابر حملات فیشنگ در امان نیست. اکثر کمپانی‌ها تجربه‌ حداقل یکبار حمله‌ فیشنگ را داشته و قربانی آن شده‌اند.
ممکن است شما تصور کنید که در کسب و کارهای کوچک مورد هدف قرار نخواهید گرفت و قربانی مناسبی برای مجرمان نخواهید بود. اما این طرز فکر اشتباهی است، داده‌ها و دسترسی به فایل های مشتریان شما معامله‌ای بزرگ برای مجرمان است و این برای آن ها کافی است. مجرمان به سرقت اطلاعات شخصی که در پرونده‌های مشتریان شما وجود دارد و توسط شما نگهداری می شوند، فکر می‌کنند و جرم آنها از همین نقطه نشات می گیرد. آنها این اطلاعات را در بازار سیاه اینترنت خرید و فروش می کنند و از این راه به درآمدی چشمگیر دست می‌یابند. اما چگونه می توان از حملات جلوگیری نمود؟ این فریب کاملا ساده است: قبل از کلیک کردن کمی فکر کنید.

 • راجع به چه چیزی بایستی فکر کرد؟
 1.  آیا این لینک درست است؟ همیشه قبل از اینکه بر روی هر لینکی کلیک کنید به این موضوع خوب فکر کنید که این لینک می‌تواند شما را به هر جایی هدایت کند. پس بهتر است در این مورد نگران باشید و ساده از کنار آن نگذرید. اگر به لینک مورد نظر مطمئن نیستید یک تب دیگری در بروزر خود ایجاد و URL اصلی سایت را به صورت دستی وارد نمایید.
  آیا پیام شما شامل یک ضمیمه است؟ حتی اگر یک پیام به نظر مشروع برسد اما باز هم می‌تواند توسط همکار شما هک شده باشد و آسیبی جدی به دستگاه و شبکه شما بزند. پس به پیام‌های مشروع نیز اعتماد نکنید.
  آیا پیام‌ها قانونی و منطقی بنظر می‌رسند؟مراقب پیام‌های داخلی شرکت نیز باشید. ارسال پیام های جعلی در شرکت‌ها کار چندان سختی نیست اما هکرها از این کار برای حمله‌های خود استفاده می کنند و کاربران را به دام می اندازند.

 

 • از اطلاعات مهم خود بک آپ گیری کنید

باج‌افزارها در فضای اینترنت در حال رشد هستند و قصد عقب نشینی نیز ندارند. هنگامی که مجرمان سایبری به داده‌های قربانیان دسترسی می‌یابند و کل سیستم آنها را بدست می گیرند، این قربانیان هستند که وحشت‌زده می‌شوند و هر کاری برای گرفتن دسترسی مجدد سیستم خود اعم از پرداخت باج‌های سنگین انجام می‌دهند. ارزش بک‌اپ گیری از اطلاعات مهم در اینجا است که خود را نشان می‌دهد. متاسفانه کمپانی‌ها و کسب و کارهای بزرگ و کوچک هدف اصلی مجرمان برای دریافت باج‌های هنگفت هستند زیرا مجرمان به این قضیه اشراف دارند که اطلاعات از دست رفته ی شرکت ها اهمیت بالایی دارد و آن ها برای دریافت اطلاعات بسرقت رفته خود حاضر به پرداخت هر میزان باجی هستند. حمله اپیدمیک واناکرای نمونه بسیار خوبی برای درک این موضوع است.

بزرگترین گامی که شرکت های بزرگ و کسب و کارها برای مقابله با باج افزارها می‌توانند بردارند تنها بک‌آپ گیری است. اگر شما بک آپ گیری منظم نداشته باشید و توسط باج افزارها به دام اسیر شوید، راه فراری نخواهید داشت، شاید در این هنگام بتوانید چشم انتظار کلیدهای رمزنگاری باشید که در وب سایت هایی همچونNo More Ransom منتشر می‌شوند و شاید هم هیچ کاری از دست شما برای بازگرداندن فایل‌های خود بر نیاید. اما اگر از اطلاعات مهم خود بک‌آپ داشته باشید به سادگی می‌توانید اطلاعات خود را بازگردانید و واهمه‌ای از، از دست رفتن اطلاعات خود نداشته باشید و به فعالیت روزانه خود ادامه دهید.

پس اهمیت بک آپ گیری را در محل کار خود متوجه شدید، اینطور نیست؟ از همین امروز از اطلاعات خود بک آپ گیری کنید و حمله آنها را بی‌نتیجه بگذارید. برای این کار زمان کافی را اختصاص دهید. شما همچنین می توانید به صورت خودکار از داده های خود توسط راهکار امنیتی اسمال آفیس کسپرسکی بک آپ بگیرید.

 • امنیت فیزیکی

اگر شما در یک اداره ی فیزیکی مشغول به کار هستید، یکی از مواردی که همیشه باید آن را در نظر گرفت و از آن آگاه بود؛ فاکتور انسانی است. به عنوان مثال یکی از این موارد محیط پیرامون است. کارکنان ساختمان و کارفرمایان همیشه بایستی از ایمنی در محل کار خود اطمینان حاصل نمایند. با این حال هر شخصی بایستی در محل کار خود به ایمنی تعهد داشته باشد.
مجرمان از هر آسیبی چه فیزیکی و چه سایبری در کسب و کار شما برای حملات استفاده می‌کنند و توسط آن امنیت یک مجموعه را به خطر می اندازند. کافی است که ایمنی را به معنای واقعی کلمه مهم بدانید و برای برقراری آن تلاش کنید.
از کسب و کار خود محافظت کنید و راهکارهای فوق را با همکاران و دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها بسته شده است